Упровадження технології розвитку критичного мислення на уроках української мови та літератури
У сучасному освітньому просторі дедалі більше уваги приділяється впровадженню інноваційних педагогічних технологій. Одне з чільних місць поміж них посідає технологія розвитку критичного мислення. Адже сьогодні суспільству необхідно мати випускника, який здатен до самоосвіти й саморозвитку, уміє використовувати набуті знання для творчого розв’язання проблем, опрацьовувати різноманітну інформацію, прагне змінити на краще своє життя та життяінших.
Таким чином, завданням учителя є розвиток в учня такого типу мислення, якийзабезпечитьйомуможливість адекватно оцінюватиновіобставини, формуватистратегіюподоланняперешкод, уможливлюватиме пристосуваннявипускника до нових, часом непередбачуваних, ситуацій. І тому сьогодні в суспільстві визначальним є вміння критично мислити.А щотакекритичнемислення?
Визначень критичного мислення є багато. Насамперед, це: самостійність суджень, логічність висновків, чітка аргументованість міркувань, уміння зіставляти, порівнювати, аналізувати, дискутувати, повага до поглядів апонентів, відкритість до сприйняття альтернативних думок,здатність генерувати нові ідеї, аналізувати процес мислення з метою його вдосконалення.
Про потребу розвивати критичне мислення говорили в різний час відомі педагоги та психологи. Американський мислитель Д.Дьюї стверджував, що фундаментальна мета сучасної освіти полягає не в тому, щоб просто давати учням інформацію, а в тому, щоб розвивати критичний спосіб мислення. В.Сухомлинський у своїх працях радив виробляти в учнів потребу пізнавати навколишній світ, залучати їх до здійснення складних розумових операцій: аналізу,синтезу, порівняння, узагальнення; вчити дітей спостерігати, досліджувати, робити власні висновки.
Нині проблема розвитку самостійного, логічного, критичного мислення особливо актуальна.
Як виробляти в учнів уміння критично мислити на уроках української мови та літератури? Передусім треба навчити старшокласників працювати з інформацією, розвивати ті вміння та навички. Які допоможуть зорієнтуватися в сучасному інформаційному просторі. Учні мають уникати компіляції чужих думок, натомість на основі опрацьованої інформації навчитися формулювати власні судження, робити самостійні висновки, підкріплені переконливою аргументацією. Це допоможе їм у майбутньому мислити і діяти самостійно, незалежно. Людина зі сформованими навичками критичного мислення завжди відчуває внутрішню потребу опановувати нові знання, розвиватися і самовдосконалюватися. Критично мислити означає усвідомлювати, що світ змінний і плинний, а процес пізнання – безкінечний. Тому вчитель має формувати в учнів прагнення пізнавати цей світ.
Таким чином, можна зробити висновок, що критичне мислення – це складний процес творчого переосмислення понять та інформації. Це активнийпроцес пізнання, який відбувається одночасно на декількох рівнях. Адже знання,що засвоює людина, яка критично мислить, постійно диференціюються йсистематизуються з точки зору ступеня їх вірогідності та достовірності.
Критичне мислення – це мислення вищого і порядку, а це означає, що у процесі його розвитку особистість творчо оволодіває знаннями, уміннями і навичками.
А це означає, що критичне мислення - це необхідна якість, яка допомагаєзнайти особистості своє місце в житті, є одним із складників життєвої компетентності. Адже воно спирається на отриману інформацію, усвідомленесприйняття власної розумової діяльності в оточуючому інтелектуальномусередовищі.
Розвиток критичного мислення можливий за виконання наступних умов:
1) якщо педагог приймає різні ідеї, думки; підтримує активність учнів у процесі навчання; підтримує у них упевненість у тому, що вони не ризикують бути незрозумілими; вірить у кожного учня;
2) якщо учні відкриті для педагога, для розвиту педагогом і саморозвитку впевненості в собі, здатні усвідомити і зрозуміти цінність своїх ідей та думок; беруть активну участь у навчальному процесі; поважають різні думки.
Критичне мислення вважається одним із складників життєвоїкомпетентності; орієнтація на виховання здатності до критичного мислення є однією з домінант освіти життєвої компетентності на відміну від традиційної освіти. Розглянемо можливості уроку критичного мислення у формуванні кожної окремої групи компетентностей.
Критичне мислення на уроках української мови та літератури
Фундаментальна мета сучасної освіти полягає не в наданні учням інформації, а в тому, щоб розвивати в них
критичний спосіб мислення. Освіта орієнтована на майбутнє, яке не може бути наперед визначеним.
Д. Дьюї